TOBB’un Acentelere Yönelik Yaptığı Uyarı Dikkat Çekti

 

TOBB Sigortacılık Müdürlüğü, acentelere yönelik yaptığı uyarıda "Trafik poliçesi tanzim edildikten sonra iptal edilememektedir. Bu husus, bazı kişiler tarafından kötü niyetle kullanılmakta olup, bu kişiler kredi kartı ile trafik poliçesi tanzim ettirip sonra kart ödemesini iptal ettirmektedirler" ifadesini kullandı.

TOBB Sigortacılık müdürlüğünden sigorta acentelerine çok önemli bir duyuru yapıldı . Trafik sigortalarında kredi kartı ile yapılan tahsilatlarla ilgili uyarıda bulunan TOBB Sigortacılık Müdürlüğü’nün açıklaması şöyle:

Sayın Sigorta Acentesi,

Malumlarınız olduğu üzere, trafik poliçesi tanzim edildikten sonra iptal edilememektedir. Bu husus, bazı kişiler tarafından kötü niyetle kullanılmakta olup, bu kişiler kredi kartı ile trafik poliçesi tanzim ettirip sonra kart ödemesini iptal ettirmektedirler. Bu durumda, poliçe iptal edilemediği için, poliçe primi ilgili acenteden tahsil edilmektedir. Son dönemde bu şekilde yapılan dolandırıcılık olaylarında büyük artış yaşanmaktadır. Bu çerçevede, özellikle tanımadığınız kişilerden ve/veya telefon yoluyla iletilen trafik poliçesi taleplerinde dikkatli olunması, şayet tahsilat işlemi 3D Secure Güvenlik Sistemi (cep telefonuna şifre gönderimi) ile gerçekleştirilmiyorsa mutlak suretle kart sahibinden imzalı onay belgesi alınması tavsiye edilmektedir.

Poliçe priminin kredi kartı ile tahsil edilmesi halinde mağduriyet yaşanmaması için Bankalar Arası Kart Merkezi tarafından yayınlanan Kartlı Ödeme Sistemleri Kuralları Üye İş Yeri Kılavuzunda belirtilen hususlara dikkat edilmesi önem arz etmekte olup, söz konusu kılavuza, Bankalar Arası Kart Merkezinin http://bkm.com.tr/wp-content/uploads/2015/06/uyeisyerikilavuzu.pdf linkinden ulaşılabilmektedir.

Önemle duyurulur.

ACENTELER DİKKAT yazısı ilk önce Afyon Sigorta Acenteleri Derneği Haber Portalı üzerinde ortaya çıktı.

  05454124848