Poliçe Genel Özellikleri

Poliçe teminatı ne zaman başlar? Poliçe teminatı ne zamandan itibaren yürürlüğe girer?

Poliçenin teminatı sigorta primin tamamının, primin taksitle ödenmesi kararlaştırılmışsa peşinatın (ilk taksit) poliçe yapılır yapılmaz ve en geç poliçenin teslimi karşılığında ödenmesi gerekir. Aksi kararlaştırılmadıkça, prim veya peşinat ödenmediği takdirde poliçe teslim edilmiş olsa dahi sigortacının sorumluluğu dolayısıyla poliçe teminatı başlamaz.

Poliçe teminatı ne zaman başlar ve ne zaman sona erer?

Sigorta, poliçede başlama ve sona erme tarihleri olarak yazılan günlerde, aksi kararlaştırılmadıkça, Türkiye saati ile öğleyin saat 12.00’de başlar ve öğleyin saat 12.00’de sona erer.

Poliçenin teminatı yer ya da kişi kullanımına bağlı verilebilir mi?

Sigorta poliçesi, sigorta konusu aracın belirli günlerde, belli mesafeler altında veya belli kişiler tarafından kullanılması ve benzeri durumlarda oluşacak zararları kapsayacak şekilde düzenlenebilir. Bu poliçelerde teminatın içeriği poliçe üzerinde en az 14 punto büyüklüğünde harflerle poliçeye yazılır.

Taksitli olarak düzenlediğim poliçemi peşine çevirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Müşteri hizmetleri merkezimizle iletişime geçmeniz halinde, mevcut poliçeniz iptal edilecek, iadesi yapılacak ve yerine yeni poliçe düzenlenebilecektir.

Ruhsatı henüz oluşturulmamış “0” (sıfır) kilometre araçlara düzenlenen YK plakalı Trafik ve Kasko poliçelerinin 1 ay içerisinde iptal olmaması için ne yapılması gerekir?

MüşteriYK plakalı olarak düzenlenmiş aracınızın karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk (trafik) sigortası, poliçe başlangıç tarihinden itibaren 1 ay içerisinde aracın gerçek plakası olacak şekilde plaka değişikliği düzenlenmedikçe, poliçe başlangıç tarihinden 1 aydan daha fazla süre geçtiğinde başlangıcından iptali yapılacaktır.” Kasko ve Trafik poliçelerinin iptal olmaması için poliçe başlangıcından itibaren 1 ay içerisinde müşteri hizmetlerini arayarak bilgi güncellemesi yapılması yeterlidir.

Yukarıda belirtilmiş olan bilgiler tüm sigorta şirketleri için geçerlidir.

  05454124848