Ticari oto sigortaları ABD’de “çakıldı”

2019 sonuçlarına göre ABD’de ticari oto sigortaları branşı rekor zararlar kaydetmeye devam ediyor.

Dünyanın en büyük sigorta pazarı olan ABD’de ticari oto sigortasındaki kâr sorunu artarak devam ediyor. 10 yıldır zarar eden branşta 2019 yıl sonu rakamlarına göre sektördeki yıllık zarar 4 milyar dolara yükselmiş durumda. AM Best tarafından yayınlanan “ABD Ticari Oto Sigortaları: Kaçak kârlılık” isimli raporda ticari oto sigortalarında bileşik rasyonun 2010’dan bu yana 100 seviyesinin üstünde olduğu belirtiliyor. 2019 yılında da rasyo 1.4 puan kötüleşerek 109.4 seviyesine ulaştı.

Yine raporda belirtildiğine göre, 2019 yılıyla beraber rasyo üst üste 8 defa ticari hayat dışı ortalamanın ve hayat dışı ortalamanın üzerinde geldi. Yıllık iki basamağın üzerindeki prim artışları ise hasarların yükselmesi nedeniyle sigortacıların kâra geçmesini engelliyor. Bunun nedeni olarak artan mahkeme süreçleri ve sosyal enflasyon gösteriliyor.

GİDİŞATI COVID-19 DEĞİŞTİREBİLİR

ABD’yi derinden sarsan COVID-19 süreci ise bu gidişatı bir nebze değiştirebilir. Pandemi nedeniyle hem ticaretin yavaşladığı hem de yollardaki araç sayısının seyrekleştiği bir dönemde branştaki frekans ve şiddeti yüksek olan hasarların azalacağı düşünülüyor. Raporda trafiğin azalmasının kaza sayısını düşürdüğü belirtilse de yüksek hız nedeniyle ölümlü kazalarda da artış olduğu vurgulanıyor.

UNDERWRITING SÜREÇLERİ SIKILAŞMALI

Raporda ticari oto sigortalarının kârlı bir yapıya ulaşabilmesi için tavsiyelere de yer veriliyor. Rapora göre underwriting süreçlerinin sıkılaşması, hasar tahminlerinin çok daha detaylı bir şekilde kayıtlara geçmesi gerekiyor. Diğer tarafta telematik uygulamaların yaygınlaştırılması, underwriting eğitimlerinin artması ve arabuluculuk faaliyetlerine ağırlık verilmesi yavaş ama kararlı bir şekilde kârlılığa doğru ilerlenmesini sağlayabilir.

Raporun sonunda ise AM Best’in ticari oto sigortası branşına verdiği negatif görünümü koruduğu belirtiliyor.

  05454124848