Şimşek: Büyük Ölçekli Şirketlere Kendilerini Korumaya Alma veya Sigorta Yaptırma Seçeneği Sunacağız Dedi

 

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek, büyük ölçekli yaklaşık 2,118 şirket olduğunu söyleyerek, “Getirdiğimiz finansal sınırlamalara ilaveten sadece finansal piyasalarda hedge yapma, kendilerini korumaya alma veya sigorta yaptırma gibi bir seçeneği sunacağız” dedi.

Reel sektörün döviz açık pozisyonunun yarattığı kırılganlığı azaltmaya yönelik düzenleme dün yayımlanırken, kredi borcu 15 milyon doların altında olan şirketlere son üç yıldaki döviz gelirlerini aşmayacak tutarda döviz kredisi kullanabilme şartı getirilmişti.

NTV’nin yayınında konuşan Şimşek, büyük ölçekli yaklaşık 2,118 şirket olduğunu söyleyerek, “Getirdiğimiz finansal sınırlamalara ilaveten sadece finansal piyasalarda hedge yapma, kendilerini korumaya alma veya sigorta yaptırma gibi bir seçeneği sunacağız” dedi.

BÜYÜKLERİN KABİLİYETİ DAHA YÜKSEK

Küçük şirketlerin finansal piyasalarda bu tür enstrümanlarla uğraşmasının daha zor olduğunu söyleyen Şimşek, “Büyüklerin bu kabiliyeti daha yüksek, o kapıyı aralayacağız… Herşeyi piyasalara bırakamayız, zaman zaman devlet ülkenin menfaatleri için sınırlamalar getirecek. (Büyük şirketler için düzenleme) Mart-Nisan gibi olabilir, net konuşmayalım ama çalışma yapılıyor şu anda” dedi. Türkiye’de dövizle borçlanan 28,000 şirketin 26,000’inin KOBİ olduğunu ve kur riski yönetme kabiliyetlerinin neredeyse bulunmadığını söyleyen Şimşek, bundan sonraki adımın büyük şirketlere yönelik olacağını belirtti.

GEÇEN SENE ÇOK GÜÇLÜ PARA AKIŞI OLDU

Şimşek, dövizle borçlanmaya sınırlamanın kurda oynaklığı, Türkiye’de risk primini azaltacağını, enflasyon dinamiklerini iyileştireceğini söyledi. Para yönetenlerin Türkiye’nin varlıklarını aslında cazip bulduğunu, dünyada varlık fiyatlarında bir şişme yaşanırken, büyümenin devam etmesi nedeniyle Türkiye’de olmadığını söyleyen Şimşek, “Onları tutan, sınırlayan ki geçen sene Türkiye’ye çok güçlü para akışı oldu, jeopolitik gerginlikler, geleneksel müttefiklerimizle zaman zaman ortaya çıkan gerginlikler, biraz kafalarını kurcalıyor. İkinci olarak para politikasında daha öngörülebilir bir patika zaman zaman gündeme geliyor ama genel anlamda Türkiye’ye fon akışı var” diye konuştu. Şimşek, Türkiye’nin Suriye ile ilgili sorunlarla anılmasının da algıyı bir miktar olumsuz etkilediğini belirtti.,

  05454124848