Sigortacılar için orman yangınları yeni normal olabilir

Orman yangınları, Kuzey Kaliforniya’da binlerce konut ve yapıyı risk altında bırakarak şiddetini artırmaya devam ediyor. Uzmanlar her yıl tekrarlanan orman yangınlarının sigortacılar için yeni normal olabileceğini söylüyor.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde meydana gelen orman yangınları, on binlerce konut ve yapıyı tehdit ediyor. Son günlerde Kuzey Kaliforniya’da meydana gelen şiddetli fırtınalar ve şimşeklerin yol açtığı orman yangınları, sıcak ve kurak havaların artmasıyla şiddetini giderek artırdı. Sigortacılar ise yangın kaynaklı hasarların yönetilmesinde 2018 ve 2019 yıllarında meydana gelen orman yangınlarında tecrübe kazanmıştı.

Devam eden yangınlar şimdiye kadar 105 yapıyı tamamen yok ederken, 70 yapıya ise hasar verdi. Reasürans brokeri Guy Carpenter orman yangınları ile ilgili şimdiye kadar 500 bin dönümden fazla alanın yandığını ve 15 bin itfaiyeci ve destek personelinin konuyla ilgilendiğini söylüyor.

Yangınlar yeni normal olabilir

Şiddetli fırtınaların ve kurak havaların yol açtığı orman yangınları ABD’de sık sık meydana geliyor. Uzmanlar orman yangınlarının ABD gündemi ve sigortacılar için ‘yeni normal’ haline gelebileceğini, yağışların artışından bağımsız olarak artık her yıl meydana gelebileceğini söylüyor.

  05454124848