Sigorta Satın Almada Yöntemler Değişiyor

İngiltere'de GlobalData tarafından yapılan araştırma, tüketicilerin neredeyse üçte birinin sigortalarını teknoloji şirketlerinden satın alacağını gösteriyor.

Araştırmalar, İngiltere'deki tüketicilerin % 30'undan fazlasının mevcut sigorta şirketlerinden Amazon veya Google gibi bir perakende veya teknoloji şirketlerine geçmeyi düşüneceğini ortaya koydu. insurancetimes'de yer alan habere göre, GlobalData'daki finansal analist Daniel Pearce: “Alternatif sağlayıcıların teknolojik kabiliyetleri mevcut pazardakileri çok daha fazla. Amazon ve Google'ın sigorta sektörüne girmesi durumunda, özellikle tüketicilerin bir tür sigorta ürünü satın almaya en açık oldukları ev, motor ve seyahat pazarlarında bu şirketlere geçiş olacaktır" dedi.

Rapor ayrıca, alternatif sağlayıcıların potansiyel tehdidinin üstesinden gelmek için sigorta şirketlerinin en son teknolojilerle ilgili bilgilerini kullanabilmeleri ve ürün tekliflerini daha da geliştirebilmeleri için bu şirketlerle en iyi işbirliği yapacaklarını da öne sürüyor.

Pearce sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektörde sıkça dile getirilen tehdit bu alternatif sağlayıcılardan geliyor. Bununla birlikte, sigorta şirketleri ayrıca, müşteriye yönelik birtakım insurtech'lere çok fazla yatırım yapan ve birincil oyuncuları baypas edecek durumda olabilecek reasürörlerin oluşturduğu potansiyel tehdidin farkında olmalıdır. Önümüzdeki iki yıl boyunca, hem alternatif sağlayıcılar hem de reasürörler tarafından oluşturulan tehdit büyük olasılıkla bir gerçek olacak. Bununla birlikte, tüketici perspektifinden, pazardaki artan rekabet ve en yeni teknolojilerin uygulanması, yalnızca daha düşük primler ve giderek daha fazla kişiselleştirilmiş ürünler için potansiyel olarak faydalı olacaktır.”

Amazon kısa süre önce sigorta pazarına bir giriş yaptı. Bu arada, Google’ın kardeş şirketi ise Hindistan’da faaliyet gösteren bir şirkete yatırım yaptı.

  05454124848