SAİK bastırdı sigorta ürünü hediye edilmesi uygulaması durduruldu

TOBB SAİK Yönetiminin çabaları sonuç verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, GSM Operatörleri, marketler, tekno marketler ve benzerleri tarafından çeşitli isimler altında sunulan hizmet paketleri içerisinde sigorta ürünü hediye edilmesi uygulamasını durdurdu.

Acentelerin Sesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

“Değerli Meslektaşlar,

Biz Acenteler ve meslek adına çok güzel bir haberi sizlerle paylaşmak istedik. TOBB SAİK Yönetiminin çabaları, Kamu üst düzey yönetimine, Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü ve SDK (Sigorta Denetleme Kurulu) Başkanlığına yaptığı şikayetler doğrultusunda yapılan incelemeler sonrası çok önemli bir karar alındı.

Uzun yıllardır biz acenteler ve mesleğimiz adına çok önemli bir konu olan “Sigorta Poliçelerinin promosyon, hediye” malzemesi yapılması konusunda Sigortacılık Genel Müdürlüğünden Sigorta ve Reasürans Şirketlerine uyarı yapıldı. Yazılı yapılan uyarıda, SDK tarafından sektör nezdinde yapılan araştırmalar ve hazırlanan raporlar doğrultusunda kanunlara ve yönetmeliklere aykırı işlemler yapıldığı tespit edilmiştir. Yapılan tespitler aşağıdaki başlıklar altında olmuştur.

-Hizmet paketleri içinde verilen sigorta ürünlerine ilişkin bir çok işlem ve sürecin, sigorta şirketleri dışındaki şirketlere devredildiği ve “Destek Hizmetleri Yönetmeliğine” aykırı hareket edilmesi.

-Hizmet paketi içinde hediye edilen sigorta ürünlerine ilişkin olarak hem yazılı hem de satış görevlileri tarafından müşterilere yanlış ve yanıltıcı bilgilerin aktarıldığı, Bilgilendirme Yönetmeliği Hususlarının yerine getirilmediği tespit edilmesi.

-Sigorta Ürünlerinin hizmet paketlerinin hediyesi olmak yerine ana ürün olduğu, sigorta bedelinin hizmet paketi kapsamında tüketiciye yansıtıldığı, söz konusu paketlerin satışını yapan şirketlerin (GSM Operatörleri- tekno marketler v.b.) bu işten kazanç elde ettiklerinin tespit edilmesi.

-Hizmet paketlerinin satışını yapan şirketlerinin, sigorta satışına aracılık ederek acentelik tanımına giren alanlarda faaliyette bulunduklarının tespit edilmesi.

Bu tespitler doğrultusunda Hazine Bakanlığınca yapılan değerlendirme sonucunda, GSM operatörleri, marketler, tekno marketler ve benzerleri tarafından çeşitli isimler altında sunulan hizmet paketleri içerisinde sigorta ürünü hediye edilmesi uygulamasının 9 Ağustos 2019 tarihine kadar durdurulması kararı alınmıştır.

Uzun yıllardır kanayan bir yara olan ve sürekli şikayetini yaptığımız kanunlara, yönetmeliklere aykırı bu uygulamaların yapılmasını önleyen TOBB SAİK Yönetimine ekibimiz ve meslektaşlarımız adına şükranlarımızı sunuyor ve kendilerini kutluyoruz.”

  05454124848