Rekabet ve Düşük Yatırım Getirileri Sigortacıları Zorluyor

Derecelendirme kuruluşu Fitch'in raporuna göre, sigorta ve reasürans şirketleri rekabet ve düşük yatırım getirilerinin baskısı altında.

Fitch Ratings Inc., özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta rekabet ve düşük yatırım getirilerinin sigortacılar ve reasürörler için hayatı zorlaştırdığını açıkladı.

Şikago merkezli derecelendirme şirketi, "Global Sigorta: Önemli Derecelendirme Sürücüleri, Duyarlılık ve Riskler" adlı raporunda, "ABD ve İngiltere'de, hayat sigortası olmayan sigorta şirketleri, yeterli sermaye getirisi getirisi ve sermayeye yeterli getiri elde etmek için gerekli prim artışlarını uygulamada zorluk çekmeye devam ediyor. Bu baskı, motor branşlarında ve ticari mülkiyet sigortasında en çok hissedilen bir şeydir.” denildi. Raporda, reasürans sektörünün felaket kayıpları nedeniyle büyük kazanç dalgalanmalarına maruz kalmaya devam ettiğini belirtildi. Fitch, yoğun pazarlama rekabeti, önemli alternatif sermaye ve kalıcı düşük faiz oranları nedeniyle sektörün zayıf finansal performansının devam etmesinin beklendiğinin altını çizdi.

Raporda, ABD sağlık sigortası sektörünün önemli itici güçlerinin ve hassasiyetlerinin, katılımcıların sistemden masraf çıkarmak için verdiği mücadelelerden kaynaklanan konsolidasyon baskısı ile bağlantılı olduğu belirtildi. Raporda, “Aetna Inc. ve CVS Healthcare ve Cigna Corporation'ın ve Express Scripts'ın birleştirmeyi planladıkları işlemler, şirketlerin profillerine önemli borç, entegrasyon ve infaz riskleri getirecektir” ifadelerine yer verildi.

Raporda, 2018'in ilk çeyreğine ait ön verilerin sigortalı zararlarının 7 milyar doları bulduğu bunun 2017'nin ilk çeyreğinde 13 milyar dolardan çok daha düşük olduğu da belirtildi. 

  05454124848