Koru Sigorta: “Bakan değil, gören bir şirketiz”

Koru Sigorta Acenteler ve Pazarlama Direktörü Barış Tabakoğlu, 2020 yılının ilk yarısına ait üretim verileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tabakoğlu, şunları söyledi: “Koru Sigorta olarak, 2020 yılına planlarımız dahilinde hızlı bir giriş yaptık. Yılın başında kârlı büyüme stratejimize yönelik olarak yaptığımız hamleler, tüm dünyanın hazırlıksız yakalandığı COVID-19 pandemi sürecinde de hem şirketimizi hem de acentelerimizi korudu. Yılın başından itibaren, 360 milyon liranın üzerinde prim üretimi gerçekleştirdik. Böylece, 2019 yılının tamamında elde ettiğimiz prim üretimini yılın ilk 5 ayında yakalamış olduk. Bu dönemin neredeyse 3 ayının pandemi süreci içinde olduğu düşünülürse, başarılı bir dönem geçirdiğimizi söyleyebiliriz.”

‘EN ÖNEMLİ FAKTÖR ACENTELERİMİZ’

Başarılarındaki en önemli faktörün acentelerinin desteği olduğunun altını çizen Koru Sigorta Acenteler ve Pazarlama Direktörü Barış Tabakoğlu, Koru Sigorta’yı sahiplenen acenteleri ile başarılı bir takım çalışması oluşturduklarını ve geçen yılın aynı dönemine göre poliçe sayısında %86, prim üretiminde ise %76 oranında artış gösterdiklerini belirtti. “Yılın başında devreye aldığımız acente destek paketlerini, COVID-19 sürecinde daha da geliştirip en önemli gücümüz olan acentelerimizin bu dönemi en az kayıpla atlatmasına yardımcı olmaya çalıştık. Bu süreçte, acentelerimize destek olmak adına 5.5 milyon lira civarında ek komisyon ödedik ve ödemeye devam ediyoruz. Kısaca, birlikte büyüyor, birlikte kazanıyor ve birlikte paylaşıyoruz. Acentelerimiz ne kadar kuvvetli olursa bizim de o kadar kuvvetli olacağımızı biliyoruz ve tüm enerjimizi bu yönde harcıyoruz” diyen Tabakoğlu, üretiminin neredeyse tamamını acenteler üzerinden gerçekleştiren bir şirket olarak, “acente şirketi” söylemlerinin karşılık bulduğunu, Koru Sigorta ailesine her gün dahil olmaya devam eden acenteleri ile anladıklarını belirtti. 2 yıl önce 650 olan acente sayısının bugün 1.120 olduğunu aktaran Tabakoğlu, bu rakamın her gün artmasıyla birlikte Koru Sigorta’nın da tüm çalışmalarının ve projelerinin odağına acentelerini koyarak bu ilgiye layık olmaya çalıştığını sözlerine ekledi.

‘TEKNİK KÂRLILIĞIMIZ DEVAM EDİYOR’

Üretim anlamında büyürken aynı zamanda 3 yıldır elde ettikleri teknik kârlılığı bu yıl da sürdürdüklerini belirten Tabakoğlu, “Teknik kârlılığın, bir şirketin sağlıklı büyümesinin en önemli göstergesi olduğuna inanıyoruz. 2020 yılında sadece rakamsal olarak büyümekle kalmayıp Koru Sigorta’nın kurulduğu günden bu yana en yüksek kâr rakamını da açıklamak için çalışıyoruz. Bu yılı da önceki yıllarda olduğu gibi teknik kârlılığı en yüksek şirketlerden biri olarak kapatacağımıza olan inancımız tam” açıklamalarında bulundu.Tabakoğlu, yılın ikinci yarısı için de planlamalarının hazır olduğunu, büyümelerini sürdüreceklerini belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Kasko branşı başta olmak üzere birçok yeni ürün ve satış stratejisi ile yılın geri kalanına hazır durumdayız. Özellikle Fatura Güvence Sigortası ürünümüz, yeni iş birliklerimiz ve farklılaşan ürün yapımız ile bu yıl en çok konuşulan ürünler arasında yerini alacak. Ekonominin hızlanmasına da önemli bir katkı sağlayan Fatura Güvence Sigortası, 2020 yılının parlayan ürünlerinden biri olma potansiyeline sahip. Acentelerimiz için alternatif bir ürün olma özelliği taşıyan Fatura Güvence Sigortası, daha fazla müşteriye ulaşma ve gelirlerini artırma imkânını sağlamaya devam edecek.”

‘FARK YARATMAYA ÇALIŞIYORUZ’

“Acentelerimizi dinliyor, ihtiyaçları tespit ediyor ve hızlı aksiyonlar alıyoruz. 2020 yılının ikinci yarısında acentelerimiz ile daha fazla iletişimde olacak ve daha hızlı koşacağız. Sadece acente kaynağı ile büyüyen bir şirket olarak her geçen gün daha fazla etki yaratacağız.

Bilinirliğimizi, tüketici tarafında yılın ikinci yarısında da reklam ve diğer kurumsal iletişim faaliyetleri ile artırmayı amaçlıyoruz. Yıl içinde Koru Sigorta markasını daha çok duyuracağız ve farklılaştıracağız” diyen Tabakoğlu, yıl sonuna kadar dijital tarafta da geliştirmelerinin birçoğunu hayata geçireceklerini, aplikasyon ve Koru Online Acente Platformu için çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü ifade etti.

Tabakoğlu, şirket içi kaynaklarla acentelerinin hayatını kolaylaştıracak geliştirmeler yapıldığını, kendi yazılımlarını yapan bir şirket olmanın öneminin farkında olarak bu yönlerini geliştirmeye devam edeceklerini belirtti ve sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Amacımız, sektörün bir paydaşı olarak Türk sigortacılığının gelişmesi için katkı sağlamak ve faydalı olmak. Bunun da sigortalılık oranlarının artması ile mümkün olacağını biliyoruz. Tüketicilerin ihtiyacı olan yeni ürünleri devreye alarak ve acentelerimizin gücünü artırarak sigortalılık oranlarının artması için çalışıyoruz. Sadece kendi şirketimiz için değil, sektörün tüm paydaşları için fayda yaratmayı amaçlıyoruz. Genel Müdür Yardımcımız Kasım Yılmaz’ın da sık sık belirttiği gibi hem şirketimiz hem de sektör adına ‘Bakan değil, gören bir şirket’ olma çabasındayız. Her ne kadar 2020 yılına tüm dünya olarak zorlu bir giriş yapmış olsak da iş ortaklarımıza ve çalışma arkadaşlarımıza güveniyor, daha güzel günleri birlikte karşılayacağımıza inanıyoruz.”

  05454124848