İstanbul’da 8 ayda 2 bin 986 konut yangını meydana geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın istatistikleri, 2020 yılı Ağustos ayı sonu itibarıyla İstanbul’da yapısal yangınların 2 bin 986’sının konutlarda, 113’ünün fabrikalarda, 4 bin 645’inin de diğer binalarda meydana geldiğini gösteriyor.  Isı, su, ses ve yangın yalıtımı konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaçlayan İZODER, 25 Eylül-1 Ekim ‘Yangından Korunma Haftası’ kapsamında açıklama yaptı. Binalarda hayati önem taşıyan yangın yalıtımının, güvenlik açısından vazgeçilmez bir uygulama olduğunu vurgulayan İZODER Başkanı Levent Gökçe, “Yangınlarda açığa çıkan ısı ve dumanın binadaki yayılımını sınırlandırarak can ve mal kayıplarının önüne geçen yangın yalıtımını, tüm bina tasarım ve uygulamalarının vazgeçilmez bir bileşeni olarak görmeliyiz” dedi.

Binalarda yangından korunmak ve kurtulmak için yangın yalıtımı uygulamalarıyla önlem alınması gerektiğine dikkat çeken İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Gökçe, şöyle konuştu: “Binalarda hayati önem taşıyan yangın yalıtımı uygulamaları göz ardı edilmemeli. Yangın çıktığında binanın en hızlı ve güvenli bir biçimde terk edilmesini yangın yalıtımı uygulamaları sağlıyor. Bina tasarım ve yapım süreçlerinin en önemli güvenlik bölümlerinden biri olan yangın yalıtım uygulamalarının yeni bina ve renovasyon çalışmalarının bir parçası olması gerekiyor. Ülkemizde her yıl çok sayıda yangın vakası meydana geliyor. Bu durum maddi hasarın yanı sıra can kayıpları ve yaralanmalara da neden oluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın istatistikleri, 2020 yılı Ağustos ayı sonu itibarıyla İstanbul’da yapısal yangınların 2 bin 986’sının konutlarda, 113’ünün fabrikalarda, 4 bin 645’inin de diğer binalarda meydana geldiğini gösteriyor. Genel olarak yapısal yangınlarda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5, 2019 yılı sonu itibarıyla da 2015 yılına göre yüzde 19’luk azalış görülse de bu rakamlar binalarda yangın tehlikesini ortaya koyuyor.


Yaşadığımız mekanlarda yangın ihtimali düşük değil

Ev ve işyerlerindeki her tür mobilya, perde, masa, koltuk gibi eşyaların tümü yanıcıdır. Yangın için gereken oksijen ise havada bulunur. Sönmemiş bir sigara, elektrik kontağı, hatta güneş ışınları, soba ve ocak gibi ısı kaynakları, yangının başlamasına yol açabilir. Yanıcı olan eşyalarımızın ve oksijenin hayatın vazgeçilmez birer parçası olduğu ve yanıcı maddeleri tutuşturabilecek teknolojik aletlerin çevremizi sardığı da göz önüne alındığında bu istatistikler, aslında yaşanılan mekanlarda yangın çıkma ihtimalinin sanıldığı gibi düşük olmadığını gösteriyor. Yangın yalıtımının yaygınlaştırılması, yangınlarda açığa çıkan ısı ve dumanın yayılımını sınırlandırarak can ve mal kayıplarını önemli ölçüde azaltacaktır.

Yangının zararlı etkilerinin sınırlandırılması ve güvenli kaçış bölgelerinin oluşturulması amacı ile oluşturulan bölümlerin duvar, tavan ve döşemelerine, havalandırma sistemlerine ve yapısal olarak tüm gerekli noktalara yangın yalıtımı yapılmalıdır. Yangın yalıtımıyla yapı elemanlarında sağlanan yangına dayanıklılık süreleriyle, yangının ve zararlı etkilerinin bir başka mekana yayılması engellenir. Yangın yalıtımım uygulamaları ile yangın mahallinin emniyetli bir şekilde tahliye edilmesine, can ve mal kayıplarının en aza indirilmesine olanak sağlanır. Yangın güvenli yapı tasarımında; yapısal olarak alınması gereken yangın yalıtım önlemleri ile yangın söndürme, algılama, uyarı gibi yangın anında devreye giren aktif önlemler birlikte düşünülmeli ve uygulanmalıdır.

Giydirme cephe uygulamalarında hiçbir malzeme yanmamalı

Son yıllarda rezidans, hastane ve otel gibi binalarıdış cephelerinde meydana gelen dış cephe yangınları; dış cephe çözümleri özelinde binalarda alınması gereken yangın güvenliği tedbirlerinin önemini ortaya çıkardı. Ticari yapılar başta olmak üzere son yıllarda tercih edilen en yaygın dış cephe uygulamalarından birinin de giydirme cephe uygulamaları olduğunu görüyoruz. Genellikle binaya estetik görüntü veren dış cephe kaplamaları, dış duvar ile arasında havalandırma boşluğu kalacak şekilde cepheye yerleştiriliyor. Yangın güvenliği açısından bakacak olursak, bu havalandırma boşluğunun, yangınlarda baca etkisi yaparak alevlerin cephede hızlıca yayılmasına neden olduğu biliniyor. Ülkemizdeki mevzuatta, bu tür havalandırmalı giydirme cephe detaylarında yalıtım malzemeleri de dahil olmak üzere hiçbir malzemenin yanmaması gerektiği belirtiliyor. Estetik kaygılar ile birlikte değerlendirilmesi gereken yangın güvenliği önlemlerinin aksatıldığı giydirme cephe uygulamalarında kötü sonuçlar ile karşılaşmamak adına doğru malzeme seçimi üzerindeki denetimler artırılmalı.”

  05454124848