İkinci El Ağır Araçlar da Sigorta Kapsamına Alınacak

 

IBS Sigorta’nın Genel Müdürü Murat Çiftçi, döviz kurlarındaki artış ve ortaya çıkan borçluluk sorunuyla birlikte alacak sigortası talebinde patlama yaşandığını söyledi.

Nisan ayı başından beri döviz kurlarında yaşanan artışla birlikte liranın %8’e yakın değer kaybetmesi, pek çok alanda yeni zam dalgasını da beraberinde getiriyor. Şirketler artan enerji ve işgücü maliyetlerine karşı ürün fiyatlarına zam yapmaya hazırlanıyor.

Deutsch Welle’de yer alan habere göre, Merkezi Almanya’da bulunan kombi üreticisi Vaillant Grup’un 1992’den beri Türkiye’de faaliyet gösteren şirketi Vaillant Türkiye’nin Genel Müdürü CEO’su Alper Avdel, döviz kurlarındaki yukarı yönlü gidişin maliyetler üzerindeki baskıyı her geçen gün artırdığına işaret ederek, “Bu süreçte şirketlerin karlılığı eriyor. Üreticiler yeni dönemde tüketiciye zamlı fiyatlar uygulamak zorunda kalacak” diye konuşuyor. Borçlu şirketler, piyasadaki alacaklarını garanti altına almak için de harekete geçmiş durumda.

IBS Sigorta’nın Genel Müdürü Murat Çiftçi, son dönemde şirketlerden gelen alacak sigortası talebinin patlama yaptığını söylüyor. Bir yandan borçluluk sorunu yaşayan diğer yandan piyasadaki alacaklarını garanti altına almak isteyen firmaların alacak sigortası talebini beş kat artırdığını ifade eden Çiftçi, “Döviz kurlarındaki artış beraberinde böyle bir talep getirdi. Ancak risk ortaya çıktıktan sonra alacak sigortası talebinde bulunmak işe yaramıyor” diye konuşuyor.

  05454124848