Hüseyin Kasap Her Bir Sigorta Acentesini Dinliyor ve Sorunları Çözmek İçin Çalışıyoruz Dedi

 

Kocaeli’nde gerçekleştirilen Sigorta Acenteleri İl Delegeleri toplantısında konuşan TOBB SAİK Başkanı Hüseyin Kasap, anlatacak sıkıntısı, söyleyecek fikri olan her bir sigorta acentesini dikkatle dinlediklerini ifade etti. Acentelerin sorunlarına çözüm bulmak, sıkıntılarını gidermek için var güçleriyle çalıştıklarını vurgulayan Kasap, istişare kapılarını hep açık tuttuklarını kaydetti.

Sigorta Acenteleri İl Delegeleri toplantısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla, Kocaeli Ticaret Odası ev sahipliğinde 21 Mart’ta Kocaeli’de gerçekleştirildi.

Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Üyesi Necmi Bulut’un açılış konuşmasından sonra söz alan TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Hüseyin Kasap şunları söyledi: “2007 yılında yürürlüğe giren 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu, ülkemiz ekonomisi, sigorta sektörümüz ve özellikle acentelik mesleğimiz için çok önemli bir dönüm noktası olmuştur. Mesleğimiz hak ettiği saygınlığa, kurumsal yapıya ve yıllardır özlemini duyduğu meslek örgütüne kavuşmuştur. Acentelerimiz, 1.5 milyon üyesiyle Türk özel sektörünün çatı kuruluşu olan, sadece ulusal düzeyde değil, uluslararası alanda da etkili, ülkemizin en büyük ve en güçlü sivil toplum kuruluşu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde bu kanun çerçevesinde örgütlenmiştir. Odalarımız kanalıyla zaten üyesi bulunduğumuz TOBB’a, İcra Komitesinin teşekkülü ve Levhaya kayıt olmak suretiyle üyeliğimizi daha da pekiştirdik. Birlikteliğimizi güçlendirdik, taçlandırdık. Artık, sigorta acentelerinin, tüm konuları, sorunları, talepleri, her ay düzenli bir şekilde TOBB’un Yönetim Kuruluna iletiliyor. Meselelerimiz sadece İcra Komitemizin değil, TOBB’un da meselesi haline geliyor. Kısa sürede çözüme kavuşuyor. Ben bu vesile ile kanun yapma sürecinde TOBB’un kapılarını bize açan, ne zaman istesek acentelik mesleğine sahip çıkan, desteğini hiçbir zaman esirgemeyen, TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerimi sunuyorum. Bu dönemde, Rifat Başkanımız sayesinde mesleğimiz için çok önemli kazanımlara sahip olduk. Ayrıca, bizim meselelerimizle yakından ilgilenen acente dostu büyüğümüz, İcra Komitemizin Daimi Üyesi Ender Yorgancılar’a da teşekkürlerimi sunuyorum. Kendisi yoğun gündemine rağmen bizden emeğini, desteğini hiçbir zaman esirgemedi.”

“İSTİŞAREYE HEP AÇIĞIZ”

İcra Komitesi seçimlerinden önceki söylemlerini hatırlatan Kasap şunları kaydetti: “Sivil toplum kuruluşlarının, kanaat önderlerinin, paydaşlarımızın ve en önemlisi de tüm sigorta acentelerinin yani sizlerin görüşünü dinleyeceğimizi, kararlarımızı sizlerle istişare ile alacağımızı söylemiştik. Bizler, anlatacak sıkıntısı, söyleyecek fikri olan her bir sigorta acentesi kardeşimizi dikkatle dinledik. Sorunlarına çözüm bulmak, sıkıntılarını gidermek için var gücümüzle çalıştık. Görev yaptığımız dönemde ülkemizin her köşesinde düzenlenen pek çok toplantıya katılım sağladık. Dernek başkanlarımızla, odalarda görev alan arkadaşlarımızla, il delegelerimizle sürekli dirsek temasında olduk. İstişare kapılarını hiçbir zaman kapatmadık. Çok şükür bu sayede; yanlış kararlara imza atmadık, hatalı uygulamalara sebep olmadık.”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında, sektörün geçtiğimiz sene pek çok önemli gelişme yaşadığını belirterek, “20 yıllık hayalimizi gerçekleştirdik. Sigorta acentelerinin KOBİ kapsamına alınmasını sağladık. KOSGEB destekleri listesine de dahil edildik. Tüm bunlar sektörümüzün gelişmesine muhakkak önemli katkı sağlayacak” dedi.

“BİRLİKTE HAREKET ETMEMİZ OLUMLU SONUÇLAR YARATTI”

Hisarcıklıoğlu, sektörün yıllardır vurguladığı bir diğer konunun da vergisini düzenli ödeyenlerin ödüllendirilmesi olduğunu belirtirken, “Bunu da çıkarttık ve sektörümüzün %5’lik kurumlar vergisi indiriminden de yararlanabilmesinin yolunu açtık. Trafik sigortasında yaşanan sıkıntı, bir ölçüde çözüldü. Sektörümüzün taleplerinden biri de bilirkişilikti. Mahkemelerdeki bilirkişilik alanlarına, sigortacılık sektörünün de ilave edilmesini sağladık. Ayrıca acentelerden istenen muvafakatname işini de kaldırdık. Acentenin taban komisyon oranı da belirlendi. Sektörümüzü rahatlatan tüm bu adımlar, birlikte hareket etmemizin sonucudur” ifadesini kullandı.

Rifat Hisarcıklıoğlu “İşinizden, ailenizden, kendinizden feragat edip çalıştınız. Ama tüm acenteleri ve sektörümüzü rahatlatan adımların hayata geçmesini sağladınız. Elbette tüm bunlarda, İcra Komitemizin, sektör meclisimizin büyük payı var” derken, İcra Komitesi ile Sektör Meclisine teşekkür etti.

“SEKTÖRÜN BÜYÜMESİ HERKESİN YARARINA”

Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bundan sonra tabii işimiz daha bitmedi. Sigortacılık, ekonomi için de çok önemli. Dolayısıyla sektörün ayakta kalması, büyümesi herkesin yararına. Yine son zamanlarda gündemde sahte poliçeler, korsan aracılar var. Büyük mağduriyetler söz konusu olabiliyor. Bunun da önüne geçmek için, muhakkak sigorta acentelerinden sigorta yapılmalı, bunu da anlatmalıyız. Bu çerçevede, Başkan Yardımcım Ender Bey’in koordinasyonunda bir tanıtım projesi hazırlıyoruz. Öte yandan, günümüzde, sanayi, ticaret ve insan yaşamı büyük bir hızla ve köklü bir şekilde değişiyor. Bir taraftan yeni meslekler doğarken, mevcut pek çok meslek de yok olma tehdidi altında. Bu süreçte, güçlü bir sektör meclisine, güçlü bir İcra Komitesine, birlikteliğe, dayanışmaya, her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.”
TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi Akademik Danışmanı Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından gerçekleştirilen “2017 Yılında Sektör Neleri Konuştu? Ne Kadarı Gerçekti?” başlıklı sunumun sonrasında, Ender Yorgancılar’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen istişare oturumunun tamamlanmasıyla toplantı sona erdi.

  05454124848