Güneş Sigorta Yelken Takımı Yeni Yaşında

2017 yılında 60. yaşını kutlayan Güneş Sigorta, kurulduğu günden bu spora verdiği destek ve başarılarla adından uzun seneler bahsettirdi.

Güneş Sigorta’nın sporla olan uzun yolculuğu 1986 yılında kurduğu Güneş Sigorta Spor Kulübü ile başladı. Kurulduktan kısa bir süre sonra (1992 yılında), Güneş Sigorta Bayan Voleybol Takımı, Bayanlar Voleybol Ligi Türkiye Gençler Şampiyonu, 1993 senesinde ise Bayanlar Voleybol Ligi Türkiye Şampiyonu oldu. Daha sonraki yıllarda da Voleybol Takımının başarısı sektöre ve Türkiye Bayanlar Voleybol Ligine damgasını vurdu.

Kuruluşunun 50. Yılında ise yine bir ilke imza atarak, Güneş Sigorta Yelken Takımını kurdu.

2007 yılında şirket çapında verilen bir eğitim düzenlendi. Tüm Güneş Sigorta Ailesi ve birinci derece akrabalarının davet edildiği bu eğitimde, yaklaşık 120 kişiye denizcilik ve yelken eğitimi verildi. Sene sonuna gelindiğinde ise daha sonra aldığı derecelerle adını duyuracak Güneş Sigorta Yelken Takımı kuruldu.

İlk kurulduğu sene İstanbul Yelken Kulübü (İYK) yarışlarına katıldı. Henüz yeni kurulmasına karşın, Deniz Yılmaz kaptanlığında Petek teknesi ile IRC3 (1-2-3 ve 4 olmak üzere 4 sınıf var) sınıfında şampiyon oldu. Eğitimden bu yana Güneş Sigorta Yelken Takımı ile beraber yol alan kaptan Deniz Yılmaz ile beraber 2009 yılında da aynı trofeyi kazandı. Yine 2009 yılında, daha sonraları takip etmeye başlayacağı Türkiye Açık Deniz Yarış Kulübü (TAYK) trofesinde 3. oldu.

Güneş Sigorta Yelken Takımı için verimli bir yıl olan 2009 yılında TAYK trofesine ait ve Türkiye’nin en zor Yat yarışı olan, İstanbul’dan başlayıp Bodrumda biten, Deniz Kuvvetleri Kupasında sınıfında 1. oldu.

Falcon teknesiyle, 2011-2012-2013 yıllarında TAYK trofesinde IRC3 sınıfında şampiyon oldu. 2014 ve 2015 senesinde yelken dünyasında yaşanan aksilikler yarışları da etkiledi. 2016 yılında tekrar başlayan yarışlarla beraber, Güneş Sigorta da teknesi Petek ile yarışlara dönüş yaptı. Fakat Güney Yarışında kırılan direk sebebi ile trofede derece alınamadı.

2017 yılında alınan Mary teknesi ile IRC2 sınıfında yarışmaya başlayan Yelken Takımı sonbahar serisinde yapılan üç yarışta da birinci olarak hızlı bir dönüş yaptı.

Kurulduğu günden bu yana kaptan Deniz Yılmaz ile yola devam eden Güneş Sigorta Yelken takımı sadece Güneş Sigorta çalışanlarından oluşturuldu. Bu süreklilik ve başarıda en büyük desteği sağlayan Güneş Sigorta Genel Müdürü Sayın Serhat Süreyya Çetin: “Güneş Sigorta kurumsal ve köklü yapısının yanında dinamik bir yapıya sahip. Hep kullandığımız bir tabir var “Güneş Sigorta Ailesi”… Bu ailede sporla ve sanatla ilgilenen arkadaşlarımız da var. Hem kurumsal yapımız hem de insan odaklı yönetim anlayışımız, sporu ve sanatı her zaman destekledi ve destekleyecek. Kurulduğu günden bu yana bizim yanımızda olan kaptanımız Sayın Deniz Yılmaz’a ve bizi birinciliklere alıştıran Güneş Sigorta Yelken Takımımıza teşekkür ediyorum. Daha nice 60 yıllara ve başarılara hep beraber ulaşacağımızı biliyorum.” dedi.

  05454124848