Global Sigortacılar Özel Sermaye Yatırımlarını Artırıyor

Global sigortacıların üçte biri gelecek 12 ay içinde özel sermaye yatırımlarını sürdürmeyi veya artırmayı planlıyor.

Sigorta varlıklarında 10 trilyon doların üzerinde seyreden 300 yönetici üzerinde gerçekleştirilen ankete göre, sigorta şirketleri, düşük faiz oranlarının geleneksel devlet tahvili yatırımları üzerindeki getirilerini yavaşlatması nedeniyle son yıllarda daha maceracı varlık seçimleri yaptılar. Goldman Sachs Asset Management (GSAM) araştırmasında, küresel sigorta varlıklarının üçte birinden fazlasını temsil eden sigortacılara göre, özel sermaye tercih edilen varlık tahsisatı tercihi, ardından da altyapı borçları ve ticari konut kredileri oldu.

GSAM'da EMEA Sigorta Müdürü Etienne Comon, “Sigortacılar özel sermaye yatırımları konusunda çok daha karmaşık hale geliyor. ABD'li ve Avrupalı ​​sigorta şirketlerinin birçoğu alternatif varlık yönetimi şirketlerinde hisseleri alıyor.” dedi.

Ankete katılan sigortacılar, geçen yılki en büyük risk olarak kabul edilen siyasi olayları geride bırakarak, ABD'de ekonomik yavaşlama veya ekonomik durgunluk 2018 için en büyük makroekonomik risk olarak sıralarken, enflasyonla ilgili endişelerini de sürdürüyor. Goldman Sachs'ın sigorta varlık yönetimi kolu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ABD'deki sigortacılar yatırım yaparken daha riskli hale geldi ve şimdi enflasyonda yüzde 3 ila yüzde 3,5'lik bir artıştan korkuyorlar.

Ankette bu yıl, sigortacılara kripto para birimleriyle ilgili görüşleri de soruldu. Ankete katılanların yüzde üçü, kripto para birimlerinin yatırım portföyünde bir rol oynayabileceğini düşündüklerini söylerken, yüzde 32'si bunu söylemek için çok erken olduğunu söyledi. Ancak Comon, kripto paraya yatırım yapan sigorta şirketlerini bilmediğini belirtti.

 

  05454124848