Esnek Çalışanlar İçin Sigortacıya Çözüm Önerileri

 

İşletmelerle ilgili araştırmalar yapan Cake & Arrow'un ABD'de yaptığı araştırmaya göre, sigorta sektörü geçici ya da kısa süreli sözleşmeler yapan işçilerle ilgili koruma ihtiyacını karşılayamıyor. Sigortacının esnek ödeme modeli ve kişiye göre poliçe oluşturması tavsiye edilirken bunun sektörün esnek çalışanlarla daha çok ilgilenmesi gerektiği savunuldu.

Cake & Arrow’un ABD’deki çalışma ekonomisine ilişkin yaptığı son araştırma, 2020 yılında çalışanların %40’ının geçici veya kısa süreli sözleşmelere sahip olacağını ortaya koydu. Araştırma, bu sonuçtan yola çıkarak sigorta sektörünün değişmekte olan trendlere nasıl yaklaştığını odağına aldı.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, özellik Uber gibi teknoloji tabanlı şirketlerde esnek çalışma anlaşmasına sahip olan işçilerin, doğrandan sigorta satın almaya yatkın oldukları belirtildi. Yani, genellikle telefon uygulaması tabanlı işlerde çalışan bu işçiler, sigortayı da benzer bir biçimde dijital olarak satın almaya açık olmalı.

İşin esnek yapısı, çalışanları birçok kişisel riske maruz bırakıyor. Ayrıca esnek çalışanların işsizlik veya sağlık sigortasından yararlanmadıkları da ortaya kondu. Araştırmada öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

  • Sigortacı, esnek çalışana uzanmak için sektörel olarak dilini değiştirmeli, daha açıklayıcı ve özet bir ifadeye sahip olmalı.
  • Sigortacı, esnek çalışanların kişisel bilgilerini, çalışma saatlerini ve saatlik ücretlerini öğrenmeli buna göre poliçe oluşturmalı.
  • Bu tip çalışanların sahip olduğu riskler ve ihtiyaçları geniş geniş bir yelpazeye sahip. Sigorta kişiye uygun paketler sunmaya istekli olmalı.
  • Sigorta şirketleri, bu tip çalışanlar için esnek ödeme biçimleri yaratabilmeli.
  05454124848