Çin merkezli reasürans şirketlerinin denetimi yerel yönetimlere veriliyor

Çin’de belirli reasürans şirketlerinin denetimleri verimliliğin artması amacıyla yerel yönetimlere aktarılacak.

Çin reasürans pazarında verimlilik artırmak amacıyla yeni düzenlemeler getiriliyor. Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komitesi (CBIRC), hayat dışı reasürans şirketlerinin denetimini yerel yönetimlere devretme planlarını açıkladı. Verimliliğin artırılması amaçlanan bu planda yerel yönetimlere 64 adet hayat dışı reasürans şirketlerinin düzenleyici sorumluluğunu devralacak. Komite konuyla ilgili kılavuz yayınlarken, daha büyük 36 kurumun ise denetimini sürdürmeye devam edecek.

CBIRC tarafından açıklanan yönergelere göre yerel yetkililer; sürdürülebilir kalkınma, pandemi, terörizm veya iklim değişikliği gibi sistemik risklerin önlenmesi üzerine durarak, sigorta sektörünün belirli bölümlerini denetleme konusunda daha fazla yetkiye sahip olacak. 

Özellikle, ülke genelindeki yerel yönetimlere, saha dışı çalışmalar, risk analizi, ödeme gücü, kurumsal yönetim, yerinde inceleme ve daha fazlası konularda düzenleyici gözetimini üstlenecek.

36 birim devam edecek

Komite, bilgi paylaşımı, iş bölümü, risk raporlaması ve bölgedeki yerel yönetimler arasında koordinasyonu sağlayacak araçların da geliştirileceğini aktardı. Yerel yönetimler 64 hayat dışı reasürans şirketlerinin denetimini üstlenecek olsak da Komite, çoğunluğu daha büyük olan ve Ping An, PICC gibi ulusal hizmetler sunan geri kalan 36 birimin gözetimini yapmaya devam edecek.

  05454124848