Beyruttaki patlama Lübnan Sigorta sektörünü zorlayacak

Beyrut'ta meydana gelen büyük bir patlamadan sonra Lübnan'daki çoğu insan şehrin limanındaki bir hangarda depolanan 2.750 ton amonyum nitratı öğrendi. Bombalarda ve gübrelerde kullanılan malzemenin patlaması Lübnan'ın başkentinden çok sayıda kişi hayatını kaybederken binlerce kişi yaralandı. Patlamanın ardından Lübnan Gümrük Genel Müdürü Zahi yaptığı açıklamasında; "Beyrut Limanı'ndaki patlayıcı maddelerin oluşturduğu tehlike için 6 kez yargıya başvuruda bulunduk. " ifadelerini kullandı.

TIANJIN PATLAMASIYLA KIYASLANIYOR

Özellikle sigorta sektöründe etkili olan AM Best, olayın uluslararası pazarlara etkisi hakkında da yorumlarda bulundu. Gerçekleşen patlamanın 2015 yılında Çin’in Tianjin limanında meydana gelen patlamayla kıyaslandığını belirten şirket yetkilileri asıl hasarın nakliyat ve yangın branşlarından geleceğini söylediler. Tianjin limanında meydana gelen ve bölgedeki oto depolarında hasara neden olan patlama uluslararası sigorta ve reasürans şirketlerinin özellikle liman bölgelerinde karşılaşabilecekleri hasarların şiddetini göstermiş, küresel sigortacıları yüksek hasarlarla karşı karşıya bırakmıştı.

SEKTÖRE BİR DARBE DAHA

Hasarın boyutunu kestirmenin henüz mümkün olmadığını belirten AM Best, bölgede hasar çalışmalarının ve araştırmaların devam ettiğini belirtti. Yetkililer, yangın sigortası branşının Lübnan sigorta sektöründe sınırlı bir paya sahip olduğunu, %85 oranında hayat, sağlık ve oto sigortalarında yoğunlaşan sektörün %6’lık paya sahip yangın tarafında bu boyutta bir hasar karşısında yara alabileceğini öne sürdüler: “Lübnan’ın refah seviyesi en yüksek ve en işlek bölgesinde meydana gelen böylesi bir hasar Lübnan’ın zaten zorlanmakta olan sigorta sektörünü daha da büyük bir baskı altında bırakacak.”

BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR

AM Best’in bu yılın Mart ayında yayınladığı “Lübnan Sigorta Sektörü Artan Belirsizliklerle Karşı Karşıya” başlıklı raporda, ülkedeki iç çatışmaların ve yükselen kamu borçlanmasının ekonomik alanda belirsizlik görünümüne neden olduğu, bunun da Lübnan sigorta sektörünün kredi notunu etkilediği belirtilmişti.

  05454124848