AXA’dan Malezya’da Önemli Ortaklık

 AXA Affin General Insurance (AAGI), Malezya'daki küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için bir eşler arası (P2P) finansman platformu olan Fundaztic'i işleten Malezyalı kredi firması Peoplender Sdn Bhd ile ortaklık kurdu.

Ortaklığın AAGI'nın iş sürekliliğini sağlamak için KOBİ'lere esnek, ticarete özel ticari sigorta kapsamı sağlayacağı, Fundaztic'in de bu platformun finansman ihtiyaçlarını P2P platformu aracılığıyla kitlesel perakende yatırımcılarla birleştirerek desteklemesine etken olacağı ifade edildi.

Ülkenin merkez bankası olan Bank Negara Malaysia'ya göre, KOBİ'ler ekonominin kritik bir bileşeni ve GSYİH'nın üçte birinden fazlasını ve dört milyondan fazla Malezyalıya istihdam sağlıyor. Peoplender CEO'su Kristine Ng, finansman ihtiyaçları, iç bankacılık politikaları ve bankaların gereksinimlerini karşılayamaması nedeniyle mikro ve küçük işletmeler için finansman sağlamada büyük bir boşluk olduğuna inanıyor. Ng, “Finansman, büyümeyi teşvik etmenin anahtarı ve finansman eksikliği, birçok KOBİ'nin işlerini ölçeklendirebilme yeteneğini engelliyor. Gemide AAGI bulundurmak endüstri için umut verici bir destektir ve ortaklığımızın, yerel KOBİ'ler arasında alternatif bir finansman aracı olarak P2P finansmanında uygulanabilirliği artıracağına inanıyoruz.” dedi. Malezya'da kitlesel fonlamanın, 2015 yılında hisse senedi kitlesel fonlama düzenlemesi ve 2016 yılında P2P finansmanı başlatılmasının ardından genişlemesi bekleniyor.

  05454124848